výstava - Bedřich Kopecný

27.06.2016 | zpět

 Vážené dámy a pánové,

dovoluji si pozvat vás na zahájení výstavy díla Bedřicha Kopecného. Většině z vás toto jméno patrně není nikterak známé ani povědomé.  Nějaký mladý, začínající autor ? Ale kdež, starý dobrý známý Neprakta, jen vytrativší se z kulturního povědomí národa a známý toliko znalcům a také pamětníkům bohatýrských flámů a uměleckých "stolních společností" malostranské bohémy, kteroužto nespravedlnost osudu jsem už dlouho toužila napravit. Možná zasáhli strážní andělíčci, kteří se na to už z nebeských obláčků nemohli dívat, ale osud mi poslal do cesty člověka, který "náhodou" zachránil před zničením podstatnou část Bedřichovy pozůstalosti a převážnou měrou se - společně s "nepraktologem" Jaroslavem Kopeckým - podílí na vzniku této pozoruhodné výstavy.

Ano, "firma na výrobu kresleného humoru Neprakta" původně byli dva muži, dva přátelé, dva znalci umění a života - Jiří Winter a Bedřich Kopecný. Přátelé je nazývali "čtvernožec Neprakta" a jejich spolupráce se geniálně doplňovala v rolích výtvarníka a námětáře, stejně jako pozdější Jiřího spolupráce s Miloslavem Švandrlíkem.

A stejně jako Miloslav Švandrlík byl i Bedřich Kopecný statečný člověk a mimořádná osobnost, která rozhodně stojí za připomenutí. Pozvánka pro vás je v příloze mailu.

                                                             Daniela Pavlatová

P.S. Dovoluji si také připomenout, že koncem minulého roku byl Bedřich Kopecný in memoriam jmenován čestným občanem Prahy 1, na kteroužto poctu navazuje právě chystaná výstava. 


©1990-2020 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design