výstava - Karel Macas

01.05.2022 | zpět

Přijďte 7.5. v 15.00 do Ratají nad Sázavou. V klubu ČTRNÁCTKA, v galerii CHODBA bude mít vernisáž výstavy KAREL MACAS. Název – „Na vodu vesele“. Nedlouho po vernisáži budou loutková divadelní představení. Vše naleznete v přiložených pozvánkách.

 

No, co vám budu povídat,

v Ratajích nad Sázavou bývala kdysi na všech mapách vyznačená vodácká zastávka. Už pár let tomu tak není. Vodáci staví o pár jezů dál. V Ledečku. Mají tam vše. Tedy skoro vše. Hospodu u řeky, obchod, pro vodáky mastňáky i hotel.

Přesto se na náš Klub Čtrnáctka a jeho Galerii kresleného humoru, o které se říká, že je jedinou stálou expozicí kresleného humoru v Evropě, obrátil kreslíř a vodák z vodáků nejvodákovatější, pan Karel Macas. Člověk, který kromě Vodáckého zpravodaje dělá další, vodnímu bohu Petrovi milouakci s trochu tajuplným názvem Voda 2000. Ta číslice neznamená letopočet, ale 2000 km ujetých každoročně po českých a moravských řekách. Letos mají mimo výstavy v Klubu Čtrnáctka sjezd Stvořidel, nevyzpytatelného to místa na Řece. Jak se v Posázaví říká Sázavě. Proč nevyzpytatelného?

Stvořidla jsou nádherný kus Řeky, asi 10km po proudu od Světlé nad Sázavou, necelých 5 km od Ledče a kolem 40 km od Rataj nad Sázavou. Jejich záludnost spočívá v množství protékající vody. Jeden den jste sedření jak starej vorvaň, neb za sebou táhnete canoe s bagáží skoro po suchu. Hned druhý den je proud, že to s vámi mlátí o všechny šutry, které tam z Řeky ční. To pak vám dělení sil na háčka a zadáka není moc platné a pouze velmi zkušení vodáci to dají bez vymáchání všeho, co si naložili. Holt Petr umí vymáchat. Byl to rybář a ti, jak známo, „mají“ vodáky obzvlášť v lásce. No a ten třetí případ je jarní tání. Hrůza! Řeku jsem jel s partou kamarádů z Čertovky někdy před 40 lety koncem března. Jaro ve vzduchu, Řeka asi 8 stupňů a sjízdná od Žďáru. Menší můstky nebyly vidět, lávky odplavené, větší můstky se někdy daly s odřeným břichem podjet, někdy se přenášely, nebo se objížděly po loukách a polích. A Stvořidla? Ta jsme proletěli takovým fofrem, že jsme si všimli v té makačce jen nápisu s názvemkdesi na čemsi. Pod nimi někdo prohlásil něco o repetici a už letěl. Do vody.

Takže, Karle Macasi se svými hochy: přeji skvělou Dvoutisícovku a Stvořidla akorát!

A vás ostatní zvu na vernisáž Karlovy Mokré výstavy v sobotu, 7. května do Galerie Chodba v Klubu Čtrnáctka! Už oprašuji staré vodácké hity jako třeba „Ve strážním koši – seděli dva hoši“ a jiné podobné. Karel Macas samozřejmě bude!

No, co vám budu povídat!

Ota Kmínek, duben 2022


©1990-2022 ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ všechna práva vyhrazena | webdesign proxima design